DANIŞMA HATTI: 0850 304 4 604

 
 
 
 Cinsel fonksiyon bozuklukları yuva yıkıyor. Her 5 çiftten biri bu sebeple boşanıyor (1.12.2017)

Güncelleme Tarihi: 10.02.2014

Beş çiftten biri cinsel sorunlar nedeniyle boşanıyor!

Cinsellik, evliliğin en önemli ayaklarından biri. “Seks olmadan evlilik olur mu?” sorusuna uzmanlar farklı yanıtlar verirken ‘sevişerek evlenen’ pek çok çift, birkaç yıl sonra ‘sevişememekten’ dolayı boşanabiliyor. Bakire sürdürülen evliliklerse azımsanamayacak düzeyde...

Evlilikteki cinsel yaşamda aradığını bulamayanların oranı da hiç az değil. Türk Androloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Önder Yaman’ın verdiği bilgiye göre, çiftlerin yaklaşık yüzde 20’si cinsel sorunlar nedeniyle boşanıyor.

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son evlilik ve boşanma istatistikleri, 2010’un ilk çeyreğinde evlenme oranlarının azaldığını, boşanmaların ise arttığını gösteriyor. Hal böyleyken biten evliliklerde çok dillendirilmese de cinsel sorunların ne ölçüde rol oynadığını konunun uzmanlarıyla konuştuk. İlk gün, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Önder Yaman sorularımızı yanıtladı.

Boşanmalarda cinsel sorunların rolü nedir?

Son çalışmalarda çiftlerin yüzde 20’sinin cinsel sorunlar nedeniyle boşandığı, şiddetli geçimsizlik nedeniyle açılan birçok davanın kökeninin de cinsel sorunlara dayandığı ortaya çıkarıldı.

En sık yaşanan sorunlar hangileridir?

Bu cinsel sorunların başında sertleşme problemi, erken boşalma ve cinsel istek azlığı gelmektedir.

Bu sorunlar nasıl gelişir?

Erken boşalma ve penis sertleşme bozukluğu karşılıklı cinsel isteksizlik, huzursuzlukla sonuçlanır. Erkek kendini kusurlu hisseder, telaşlı ve öfkeli davranışlar sergilerken, bu durum kadın tarafından reddedilme olarak algılanır. Çiftler genellikle cinsel sorunlarını dile getirmekten ve yardım istemekten çekinirler. Bu durumun özel olduğunu ve üstesinden kendi başlarına gelmeleri gerektiğini düşünürler. Bu nedenlerle doktora başvuru oranları düşüktür.

erken boşalma sorunundan kurtulun

Ne zaman tıbbi yardım almalı?

Erken boşalma ve penis sertleşme bozukluğunun erkekte yarattığı yetersizlik hissi ve huzursuzluk tıbbi yardım alma kararında başlıca faktörlerdir. Cinsel yönden aktif ve sağlıklı eşin tatmini erkeğin doktora başvurmasını hızlandıran en önemli belirleyicilerdendir. Yurt dışında yapılan anketlerde eşlerinde cinsel işlev bozukluğu olan kadınların yüzde 65’inin doktora başvurma taraftarı olduğu ancak bunların yalnızca yüzde 8 - 10’unun konu üzerinde etkili olduğu görülüyor.

Şikayet etmeyenlerin yarısında cinsel sorun var

Doktora başvuramama nedenleri ne?

Cinselliğin ve cinsel sorunların  tabu olarak görülmesi, hastaların   konuyu doktora açmaktan çekinmeleri, ayıplanma korkusu, özgüven azlığı şeklinde sıralanabilir.

Farklı şikayetlerle başvurup cinsel sorunlarını anlatanlar var mı?

Prostat şikayetleri, üriner sistem taş hastalığı gibi şikayetlerle üroloji polikliniğine başvuran hastalar yüzde 20-30 oranında cinsel fonksiyon bozukluklarından yakınır. Bu oran yaş ve eşlik eden hastalıklara bağlı olarak değişebiliyor. Yapılan bir çalışmada poliklinik muayenesinde cinsel fonksiyon bozukluğundan şikayet etmeyen hastaların yüzde 50’sinin doktor tarafından sorgulanınca bu tür sorunlarını dile getirdikleri görülmüştür.

Çocuk sahibi olmayı ne kadar etkiliyor?

Sık olmamakla beraber bu gibi sorunlarla karşılaşılabiliyoruz. Erkeğin ereksiyon bozukluğu nedeniyle cinsel ilişkiye giremediği veya erken boşalma nedeniyle menisini vajen içerisine başarıyla bırakamadığı durumlarda çocuk sahibi olmak zorlaşabilir. Bu hastalarda öncelikle bu bozuklukların düzeltilmesi ve arkasından doğal yolla çocuk olması beklenilir.

Evlilikler azaldı, boşanmalar arttı

Türkiye İstatistik Kurumu 2010’un ilk çeyreğinde evlenme oranlarının azaldığını, boşanmalarınsa arttığını gösteriyor. Birsertleşme problemi 3 önceki yıla göre evlenme sayında yüzde 9.9 düşüş var. Boşanmalardaki artışsa yüzde 4.8 olarak belirlendi. 2010’nun ocak, şubat, mart aylarında boşanan çift sayısı 30 bin 773’ken bir önceki yıl aynı dönemde 29 bin 372 çift boşanmıştı. Boşanma sayısında en fazla artış, yüzde 13.2 ile Marmara’nın doğusunda gözlendi. Boşanma sayısında en büyük düşüş, aynı zamanda evlenme sayısında artış gözlenen Batı Karadeniz oldu.  TÜİK’in son verilerine göre boşanmaların yüzde 40.4’ü ilk beş yılda görülüyor. Boşanmaların yüzde 24.3’ü ise 16 yıl ve daha fazla süre evli olan çiftlerde görüldü

Peki çözüm için ne yapmalı?

Medikana olarak utangaçlık, çekingenlik yüzünden üzerine gidilmeyerek tedavi edilmeyen; fakat çözüme ulaştırılmaması sonucu boşanmaya kadar varan bu sorunların, sebebine bağlı olarak aslında çoğu zaman basit bir uygulama ile bile çözülebileceğini tüm bu sorunları yaşayanlara bildirmek istiyoruz. Bunun en basit örneği olarak sertleşmeme ve erken boşalma sorunu yaşayanlara uzun zamandan beri uygulanmakta olan fitoterapi ve egzersiz uygulamalarını gösterebiliriz. Eczanelerden güvenli bir şekilde temin edebileceğiniz çeşitli ürünler ve haftada 3-4 gün uygulanacak basit penis egzersizlerinden oluşmaktadır.

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak üzere uzmanlarımız ile görüşebilmek için ister her sayfamızda sağ tarafta bulunan canlı destek bölümünden isterseniz de 0850 304 4 604 numaralı danışma hattından kendilerine ulaşabilirsiniz. Belki siz de bir deneme ile evliliğinizi kurtarabilirsiniz. 

Sevgi dolu, sağlıklı günler dileriz.

Tıbbi Mümessil İrfan kozan
Medikana Medicals

medikana logo

 

 

 

 Haber ile ilgili diğer başlıklar:

ERKEN BOŞALMA Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?  (Detaylı bilgi için tıklayınız)

SERTLEŞME SORUNU Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? (Detaylı bilgi için tıklayınız)

PENİS BÜYÜTÜCÜLER HAKKINDA HER ŞEY...  (Detaylı bilgi için tıklayınız)

 

  Bu habere bakanlar, bu ürünleri de aldılar:

 

sertleşme problemi danışmanlık

  Diğer Haberler
 

 

Bu sitede Mplus E-ticaret yazılımları kullanılmaktadır.