DANIŞMA HATTI: 0850 304 4 604

 
 
 
ERKEN BOŞALMA NEDİR ve NASIL TEDAVİ EDİLİR?

erken boşalma tedavisi

Güncelleme Tarihi: 10.08.2015

Erken Boşalma (Prematür Ejakülasyon) Nedir?

Erkeklerde cinsel fonksiyon bozuklukları genelde 3 şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bunlar Erektil Disfonksiyon (Sertleşme Problemi), Prematür Ejakülasyon (Erken Boşalma), ve Cinsel istek bozukluklarıdır. Bunlar içerisinde "Prematür ejakülasyon" yani halk içindeki adı ile "erken boşalma" en sık görülen cinsel fonksiyon bozukluğudur. Genel olarak kişinin ilişki sırasında uyarılma sorunu yaşamayan partnerini orgazma ulaştıramadan boşalması anlamına gelir. Erken boşalma problemi olan erkekler cinsel ilişki sırasında çoğu zaman çok az bir uyarılma neticesinde beklentilerinin çok daha altında bir sürede, kendi kontrollerinin dışında boşalırlar. Sağlıklı bir cinsel ilişki için belirlenmiş standart bir süre yoktur bu sebeple daha ilişkiye girmeden evvel veya vajinaya girer girmez veya en fazla bir iki dakika içerisinde boşalma oluyorsa "erken boşalma problemi vardır" denir.

Tüm cinsel fonksiyon bozukluklarının yaklaşık %40'ı erken boşalma problemidir. Günümüzde erken boşalma problemi, eğitim seviyesi düşük erkeklerdense yüksek okul mezunu erkeklerde daha çok karşılaşılmaktadır. Bunun sebebinin ilişki sırasında kadının memnuniyeti ile ilgili endişeler olduğu düşünülmektedir. Karşı cinsin durumunu önemsemeyerek cinsellikten bireysel haz alma düşüncesindeki erkeklerde erken boşalma daha az görülmektedir. İlişkide partnerin erken boşalma sorunu olan erkekler üzerinde çok büyük etkisi vardır.

Tedavi edilmeyen erken boşalma sorunu kişinin kendisi ve partneri için bir takım başka sorunlara da yol açmaktadır. Erken boşalma problemi,  hayatı tehdit eden bir sorun olmamasına karşılık yaşayan kişide seksüel özgüvensizliğe, cinsel tatminde azalmaya, ve yaşam kalitesinde düşüşe sebep olmaktadır.

erken boşalma ve boşanma

Erken boşalma problemi kendi içerisinde 4 sınıfa ayrılabilir.

1- Yaşam Boyu Erken Boşalma
Kişinin ilk cinsel deneyiminden itibaren görülen erken boşalma sorunudur. Bu tip erken boşalma sorunu olan kişi kimle birlikte olursa olsun her ilişkisinde bu sorunu yaşamaktadır. Bu kişilerin %30'unda yaşın ilerlemesi ile birlikte boşalma süresi de gittikçe kısalmaktadır. Bazı kişilerde henüz vajinaya girilmeden boşalma gerçekleşmektedir. Psikolojik tedavi beraberinde ilaç tedavisi ile erken boşalma sorunundan kurtulmaları mümkündür.

2- Sonradan Kazanılmış Erken Boşalma
Bu tip sorunu olan kişiler ilk cinsel deneyimlerinden itibaren bellli bir süre boyunca normal şekilde boşalma yaşamışlardır. Çeşitli sebeplere bağlı olarak sonradan gelişen erken boşalma sorununa bağlı olarak genelde boşalma süresi 1,5 - 2 dakikanın altındadır. Ürolojik hastalıklar, troid hastalıkları veya psikolojik sorunlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bazı kişilerde kişinin partneri ile olan ilişkilerinin zamanla değişmesinin de bu tip erken boşalma sorununa sebep olduğu görülmektedir. Bu kişiler de yine psikolojik ve tıbbi tedavi ile erken boşalma sorununda kurtulabiliyorlar.

3- Doğal Değişken Erken Boşalma
Boşalma süresinin her zaman kısa olmadığı, bazı koşullara bağlı olarak erken boşalma probleminin görüldüğü tiptir. Genelde pikolojik olarak yorumlanırlar. Eş veya cinsel deneyimdeki bazı değişiklikler bu tip erken boşalma sorunu olmadan ilişkiye girebilmeyi mümkün kılabilmektedir. Genelde bir cinsel performans takviyesi ile psikolojik destek sağlayarak bu sorundan kurtulabilmeleri mümkündür.

4- Erken Olduğu Düşünülen Boşalma
Aslında bu kişilerde boşalma süresi normal olarak kabul edilen 3-6 dk aralığındadır. Ancak bu kişiler ilişkinin daha uzun sürmesi gerektiği düşüncesine bağlı olarak kendilerinde erken boşalma problemi olduğunu düşünmektedirler. Genelde ilişki süresini uzatıcı takviyelerle bu göreceli erken boşalma sorunundan kurtulabilirler.

erken boşalma tedavisi

Erken Boşalma Sorununun Tedavisi

Erken boşalma tedavisinde ilaçsız (davranışsal ve psikoseksüel tedaviler) ve çeşitli ilaçlarla değişik tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Bu tedavi seçenekleri daha çok yaşam boyu görülen erken boşalma problemine aittir. İlaç tedavileri topikal veya sistemik etkili ilaçlardır ve her gün veya sadece cinsel ilişki öncesi kullanılmaktadırlar. Genel olarak erken boşalma tedavisinde kullanılan ilaçlar geri emilimini bloke eden ilaçlar (SSRI), klomipramin, topikal anestezik ajanlar, fosfodiesteraz-5 enzimini bloke (PDE-i) eden ilaçlar ve alfa blokerlerdir.

Peki çözüm için ne yapmalı? 

Medikana olarak utangaçlık, çekingenlik yüzünden üzerine gidilmeyerek tedavi edilmeyen; fakat çözüme ulaştırılmaması sonucu boşanmaya kadar varan bu sorunların, sebebine bağlı olarak aslında çoğu zaman basit bir uygulama ile bile çözülebileceğini tüm bu sorunları yaşayanlara bildirmek istiyoruz. Bunun en basit örneği olarak sertleşmeme ve erken boşalma sorunu yaşayanlara uzun zamandan beri uygulanmakta olan fitoterapi ve egzersiz uygulamalarını gösterebiliriz. Eczanelerden güvenli bir şekilde temin edebileceğiniz çeşitli ürünler ve haftada 3-4 gün uygulanacak basit penis egzersizlerinden oluşmaktadır.

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak üzere uzmanlarımız ile görüşebilmek için ister her sayfamızda sağ tarafta bulunan canlı destek bölümünden isterseniz de 0850 304 4 604 numaralı danışma hattından kendilerine ulaşabilirsiniz. Belki siz de bir deneme ile evliliğinizi kurtarabilirsiniz. 

Sevgi dolu, sağlıklı günler dileriz.

Tıbbi Mümessil İrfan kozan
Medikana Medicals
 

medikana logo

 

 

 Bu habere bakanlar, bu ürünleri de aldılar:

Haber ile ilgili diğer başlıklar:

  ERKEN BOŞALMA Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?  (Detaylı bilgi için tıklayınız)

  SERTLEŞME SORUNU Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? (Detaylı bilgi için tıklayınız)

  PENİS BÜYÜTÜCÜLER HAKKINDA HER ŞEY...  (Detaylı bilgi için tıklayınız)

 

sertleşme problemi danışmanlık

Uyarı: Bu sayfada bulunan bilgiler kendi doktorunuzun tavsiyeleri yerine geçmez.

Sağlık sorunlarınız hakkında her zaman doktorunuza danışmalısınız.

 

-->

 
 

 

Bu sitede Mplus E-ticaret yazılımları kullanılmaktadır.