DANIŞMA HATTI: 0850 304 4 604

 
 
 
Uzman Desteği ile Kolay ve Sağlıklı Kilo Kontrolü

Merhabalar,

Dilediğiniz zaman sayfanın sağ veya sol yanındaki "Ücretsiz Danışmanlık Servisi" butonlarını tıklayarak direk uzman hekimlerimiz ile görüşebilir veya 0850 304 4 604 numaralı danışma hattımızı arayarak bilgi alabilirsiniz. Aramak istemeyenler için ise bu sayfada zaten yeterince bilgi bulunmaktadır.

Yaz yaklaşıyor ve neredeyse hepimizi bir kilo korkusu sarıyor. Oysa bu korkunun sadece yaz yaklaşırken değil her zaman yaşanmasfazla kilodan kurtulma instadietı gerekiyor. Çünkü bunu herkes kabul ediyor ki fazla kilo sağlığımızı bozan en büyük etkenlerden biridir. Ancak yine de biz bunu hesaba katmadan yeme içme sevdamıza kapılır, güzel gıdaların tadını çıkartırız. Aslında sevdiğimiz şeyleri tüketmede yanlış olan bir şey yok, dikkatli olduğumuz sürece, aşırıya kaçmadığımız sürece dilediğiniz gibi yemede bir sakınca yok. Burada dikkat edilmesi gereken şey gün içerisinde alınan ve yakılan kalorinin hesabını doğru yapmak. Bunu çok basit bir hesapla izah edelim;

- Gün içerisinde yaktığınız kaloriden daha fazla kalori alırsanız bu aradaki fark vücudunuzda kalıyor demektir. Bu da kilo almanıza sebep olur.
- Gün içerisinde yaktığınız kaloriye denk miktarda kalori alırsanız dengenizi koruyorsunuz demektir.
- Gün içerisinde yaktığınız kaloriden daha az kalori alırsanız veya, gün içerisinde aldığınız kaloriden daha fazlasını yakabiliyorsanız kalori açığı ortaya çıkacaktır ve bu da kilo kaybetmenize sebep olacaktır. 

Sonuç olarak yediğiniz içtiğinizden elde ettiğiniz kaloriyi yakabilecek kadar hareket edebiliyorsanız kilo almıyorsunuz demektir. Ancak ne yazık ki çoğumuz yeterince hareket edemiyoruz. Yediklerimizi yakamayınca fazlalar vücudumuza dahil oluyor ve gittikçe irileşiyoruz.

diyet ile zayıflama

Peki bu durumdan kurtulmak için ne yapabiliriz?

Basit olarak iki seçeneğimiz var

1- Hareketi arttırmak

Kilo alıyorsak veya fazla kilolara sahipsek günlük tempomuzdaki hareket miktarını artırarak daha fazla kalori tüketebilir ve kilomuzu dengelemeye hatta biraz daha fazla hareketle aldığımız kalorilerden fazlasını yakabildiğimiz için kilo kaybetmeye başlayabiliriz. Bunun için düzenli olarak yürümek, koşmak veya bir takım egzersizler yapmak gereklidir. Unutmayın püf noktası yediğimizden daha fazla yakmak.

2- Tüketimi azaltmak

İşte bir türlü yapamadığımız veya bir süre yapsak da devam ettiremediğimiz şeydir bu. Günlük ihtiyaç duyduğumuz miktarın üzerindeki tüketimler sonucu yakılamayan kaloriler vücutta kalıyorlar ve kilo almamıza sebep oluyorlar. Bu sebeple hareketi artıramıyorsak tüketim miktarını azaltarak yakabileceğimiz kadar kalori almaya özen göstermeliyiz.

"Evet, çok güzel söylüyorsunuz da bunları bir türlü yapamıyoruz" diyenler ise yağ yakımını kolaylaştıran besinler tüketebilirler. Böylece egzersiz yapamadıkları için gün içerisinde daha fazla yağ yakamayan kişiler de bu eksikliği telafi edebilecektir. Bu konuda  size uygulayabileceğiniz keyifli ve basit bir diyet önerebiliriz. Alkali su ve detoks çayları tüketimi ile kilo kaybını artırabileceksiniz. Gündüz alınan bir detoks çayı metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak yağ yakımının kolaylaşmasına yardımcı olur. Bunun beraberinde vücuttaki toksinlerden de kurtulabilirsiniz. Yine günde olabildiğince fazla tüketilen alkali su ile midenizdeki pH değerinin düzenlenmesi sayesinde ideal asit-baz dengesinin sağlanmasına yardımcı olur ve sindirimin kolaylaşması sonucu yağ yakımının da artmasına yardımcı olur. Ara öğünlerde az şekerli meyveler, yoğurt ve kalorisi düşük atıştırmalıklar tüketirken ana öğünlerde unlu, yağlı, şekerli gıdalar tüketmekten kaçınmanız, mümkün olduğunca sebze ağırlıklı beslenmeniz gün içerisinde aldığınız kaloriyi kısıtlayacaktır. Son olarak geceleri içilen ayrı bir detoks çayı da hazımsızlığı ortadan kaldırarak daha iyi bir sindirim ile zamanla fazla kilolarınızdan kurtulmanıza veya azaltmanıza yardımcı olur.
 


Sağlıklı günlerde görüşmek dileği ile....

Medikana Medicals

medikana logo

 

 

 

sertleşme problemi danışmanlık

Uyarı: Bu sayfada bulunan bilgiler kendi doktorunuzun tavsiyeleri yerine geçmez.

Sağlık sorunlarınız hakkında her zaman doktorunuza danışmalısınız.

 
 

 

Bu sitede Mplus E-ticaret yazılımları kullanılmaktadır.